Rychlost z videa

začátek měření : : |
konec měření : : |
podle kilometrovníků |
výpočet

čas měření

vzdálenost

rychlost


Popis

Při sledování videa na YouTube z pozice řidiče nebo strojvedoucího Vás možná napadlo, jako rychlostí auto či vlak jede. Někdy je to jednoduché, autor videa má kameru s GPS přijímačem a aktuální rychlost je vložená přímo v obraze. Když rychlost v obraze není nebo je schovaná, můžete rychlost odvodit podle času ve videu a značek podél silnice nebo kolejí udávajících vzdálenost (kilometrovníky, hektometrovníky). Tento program Vám pomůže.

Když na značkách rozeznáte číslo kilometráže, zaznamenejte si zde čas ve videu a aktuální polohu na značce. Totéž udělejte, když ve stejném záběru bude vozidlo míjet další značku. Program spočítá průměrnou rychlost. Delší rozestup mezi první a poslední značkou zpřesní výsledek měření.

Pokud jsou značky nečitelné, zaznačte si jejich počet a čas u první i poslední značky. Žluté kilometrovníky na českých rychlostních silnicích a dálnicích jsou umístěny po 0,5 km. Bílé hektometrovníky českých železnic jsou od sebe vzdáleny 0,1 nebo 0,2 km. Započítejte i první a poslední značku.

(Dávejte při počítání pozor, ať se Vám nějaká značka neschová. Když auto míjí každých 12 sekund jednu značku a najednou 24 sekund k další značce bez viditelného zpomalení předjede kamion, tak jste něco minuli.)

Zrychlené a prostříhané záběry tímto programem nezměříte. Zato můžete získat rychlost z libovolné doby a vzdálenosti, stačí vyplnit jen jeden vstupní řádek a druhý nechat prázdný.


Trejpa 2019